HISTORIE » L´Esprit
L´Esprit

Laboratoř, dílna před 300 lety.
Zde pracoval pomocník a plnil lahvičky.

Giovanni Maria byl pan parfumér, to on byl nosem rodiny. Byly to skvělé předpoklady v rodině, která rozhodně nebyla chudá na čichově obdařené členy. Farinové žili po generace na severu Itálie, v Piemontu. Roku 1430 tam jeden z jejich předků spolu se šesti dalšími rodinami založil obec Santa Maria Maggiore. Patřila jim polovina pozemků na východ od obce. Farinové byli sedláci a obchodníci. V rodové linii milované babičky Cateriny Gennari byli významní aromatizéři.

Ovládali umění destilovat z ušlechtilých vín čistý alkohol. Pouze alkohol uměl navázat uspokojivé spojení s vůněmi získanými z květu, plodu nebo balzamických esencí. Pouze alkohol mohl nést čisté aroma těchto esencí. Byl - a je - letmým poslíčkem každého parfému. V nové Evropě byl tento posel, tento Hermes esencí, kolem roku 1700 ještě do značné míry neznámý. Kvašením získaný „vinný líh“ nebo „kořalka“ sice již po staletí protékaly v nemalém množství evropskými hlavami, ale čistý - a en passant: nepoživatelný etanol byl něčím zcela odlišným. Technika destilace čistého alkoholu byla už dávno předtím známá ve vzdělané Arábii. Ale Mohamedův zákaz omamných prostředků ji potlačil. Přesto i tato technika, tak jako mnoho jiných znalostí severoafrických národů, přetrvala na jihu Evropy ve smíšených laboratořích arabských a západních kultur. Přes Sicílii se dostala do severní Itálie. V umění aromatizérů zde žila dál.


Ve věku 55 let se parfumér
nechal vypodobnit s alonžovou
parukou a županem
přes vestu a košili.

Giovanni Maria ovládal umění destilace a aromatizace perfektně jako málokdo. Spojoval stále nové esence s „duchem vína“. Vůne z bergamotu, grapefruitu a neroli byly lidem ze severní a západní Evropy vzdálené a cizí. Jen ten, komu se dostalo privilegia cestovat - ale proč by byl člověk na cestách, pokud nebyl obchodník nebo poutník? - měl potuchy o oněch darech ze slunného rohu hojnosti na jihu. Avšak v době pozdního baroka,v rokoku, začaly věci „vzdálené“a „cizí“ lidi přitahovat. Giovanni Maria je přivedl až k nim. Ano, se svou Eau de Cologne chtěl lidem dát možnost, aby se i oni sami cítili jako slunná stvoření jihu. Důrazně citrusová nóta parfému nesená vyprchávajícím alkoholem obemkla ty, kteří se jím navoněli, středozemským fluidem.

Srdce a duše parfému vyvinuly ve spojení s pokožkou individuální odér každé jednotlivé osoby, s příslibem štěstí a čerstvého ducha. „Posiluje mé smysly a fantazii“, psal Giovanni Maria svému bratru v Kolíně. „Konečně vůně, která inspiruje ducha“,potvrzuje dopisem z roku 1742 satirický estét a osvícenský esejista Voltaire. Giovanni Maria přinesl Eau de Cologne z Kolína nad Rýnem do celé Evropy.