HISTORIE » Ona jediná
Ona jediná

Po téměř sto letech flakonů
„rosolie“ se nový tvar flakonů
pro Eau de Cologne obrovsky
rozšířil v mnoha velikostech
a s papírovou etiketou.

Kdo se zabývá historií Eau de Cologne a domu Farinu, je brzy zmaten všemi těmi Johanny Marii, Jeany Marii, Giovannimi a Battisty. Ale buďte klidní. Otázka: "Kdo má být zase tohle?" se tradičně vyhověl zvýšené poptávce.

Vyskytuje se u všech dynastií. V každém případě se Farina, nejstarší továrna na parfémy na světe, v současnosti nachází už v osmé generaci v rodinném majetku. V Itálii lze rod Farinů vysledovat dokonce až do 22. generace. Bohužel se však jméno Farina, které by mělo nezaměnitelně označovat onu jedinou rodinu a onen jediný parfém, stalo zdrojem trvalého nedorozumění. A to je druhá strana mince v historii úspěchu Eau de Cologne, této jedinečné tanečnice na parketu vůní Evropy.


Parfumérův podpis se
po tři sta let používá
jako obchodní značka.

Dnes zní divně, že Jean Marie Farina hovořil roku 1752 s jedním ze svých francouzských klientů o možných léčebných vlastnostech Eau de Cologne. Sice je nepopírá, ale ani je nevychvaluje. Léčebné vlastnosti? Copak Eau de Cologne není parfém? Samozřejme, že je, a byla jím vždy. To Jean Marie vždycky zdůrazňoval. Je parfémem, který nese i jméno jeho zvoleného domova. Přesto zde svého času byly i jiné elixíry, označované jako eau či aqua. Například elixíry, nabízené pod souhrnným jménem aqua mirabilis, coby zázračné nebo léčebné vodičky proti tělesným neduhům všeho druhu. Jean Marie svoji kreaci zpočátku nazval taktéž aqua mirabilis, poněvadž v 18.století bylo označování vonných vod slovem aqua bežné. Přesněji řečeno, tyto vody se rozlišovaly podle místa původu nebo podle svých ingrediencí: Aqua die Ungaria, Eau de Barbados. A tak nebylo daleko k pozdějšímu pokřtění Jean Marieova parfému jménem Eau de Cologne. Toto jméno snad u části jeho movité klientely skutečně vedlo k záměně při používání parfému. Uškodit to zřejmě nikomu nemohlo. Ale škoda té krásné vůně, když zmizela v nečím žaludku.